Rozprávkové Stanovištia

Po príchode do Kolárova sa každej skupiny detí ujme rozprávková bytosť, ktorá sa o skupinu bude
starať počas celého putovania po Ríši rozprávok. Prosíme ctených vandrovníkov, aby si svojho
rozprávkového hrdinu – sprievodcu dobre zapamätali, nestrácali ho z dohľadu a dbali jeho pokynov.
Váš sprievodca vám ukáže kade cestou-necestou za dobrodružstvom a zábavou, pomôže a poradí.

 1. Palác kráľa   Fidibalda II. (Mestské kultúrne stredisko)

Prvou zastávkou našej rozprávkovej cesty bude audiencia u kráľa smiechu Fidibalda II.

Ráčte vstúpiť do farebného vznešeného paláca, kde každého víta zábava a hry!

V divadelnej sále paláca kráľa smiechu si deti pozrú zábavné divadelné predstavenie Cisárove nové šaty. Táto rozprávková hra je plná napínavých zvratov a úsmevných momentov. Veď kto vie, či márnivý kráľ tentokrát neskončí v šatách zo sekáča. Jedno je však isté, nech si dospeláci vymyslia čokoľvek, deti vždy spoznajú pravdu a ešte sa na nej aj kráľovsky zasmejú.  

 

2. Túlačka bláznivou cestičkou

Po veselom divadelnom predstavení je načase rozhýbať usedené telá. Hor sa za dobrodružstvom! Poďte s nami čarovnými cestičkami krížom krážom Ríšou rozprávok.

Deti stretnú dvorného šaša Olivera Smejka, ktorý neustále zabáva malých aj veľkých, a tak je putovanie s ním plné smiechu a dobrej nálady. K veselému spoločenstvu sa pridajú aj pouliční hudobníci, ktorí spestria deťom cestu k vodnému mlynu. Kto vie, či si deti pri toľkej veselosti na ceste všimnú starenku, ktorá len s námahou nesie na chrbte plnú nošu raždia? A kto vie, či vedia, že sa takej starenke patrí pomôcť? V Ríši rozprávok, by bola veru chyba povedať si, že to babka zvládne sama a cupkať ďalej. Taká rozprávková starenka by veru mohla deťom za pomoc darovať niečo vzácne, možno aj truhličku s čarovným práškom, ktorý si treba dobre schovať a opatrovať ako oko v hlave, lebo ten sa môže ešte hodiť.

 

3. Zázračný most

Cesta ďalej vedie cez zázračný most. Na jeho začiatku deti stretnú dúhového čarodejníka Cypriána Čárimári, ktorý sa zdá smutný. Na most sa dá totiž dostať len cez neviditeľnú bránu, ktorá sa otvára čarovným práškom, a ten sa žiaľ Cypriánovi minul. Aké šťastie, že deti presne taký čarovný prášok dostali za pomoc starenke. Posypú ním neviditeľnú bránu a môžu pokračovať ďalej v ceste.

Cyprián prevedie deti cez most a na jeho konci im ukáže truhlu s pokladom. Tá sa však nedá otvoriť len tak, nepomôže buchnutie, ani kopanec, ani heslo, ani pin. Na otvorenie takej truhly treba pozbierať päť čarovných vecí, ktoré možno dostať len za odmenu od piatich rozprávkových bytostí. Dúhový čarodejník Cyprián Čárimári ukáže deťom cestu, daruje im vrece, aby sa im nazbierané dary nepostrácali a popraje im veľa šťastia.

4. Koncertné pódium Ríše rozprávok

Pozrime sa! Koncertné pódium a na ňom prvá sólistka opery Ríše rozprávok, slávikovitejšia než slávik a škovránkovitejšia než škovránok, úžasná a jedinečná Filoména Trilkotavá. Plus kapela. Už vidia prichádzať deti a tešia sa na to, ako ich očaria a uchvátia svojím vystúpením. Ich hudba je priam magická, aj stromy stíchnu a počúvajú v nemom úžase.

Lenže niečo tu nesedí, niečo je mimo rytmus, takt a oktávu! Ropucha Klára, najkrajšia z ropúch, nahnevane skáče v jazere. Aj ona chcela niečo deťom zakvákať na pódiu, ale nikto ju nepozval.

Našťastie Filoména nie je žiadna primadona a pevne verí v to, že hudba nás má spájať a spev nás robí šťastnejšími. Na uzmierenie ponúkne Ropuche Kláre jej milovaný jahodový džem. Ten sa hodí nie len, ako maškrta, ale aj ako rúž. Klára môže posielať na všetky strany jahodové bozky a spolu s Filoménou deti naučí hymnu Ríše rozprávok.

Za krásny zborový spev obdarí Filoména deti zlatou flautou. A to je prvý čarovný predmet, ktorý si deti môžu vložiť do vreca.

 

5. Ríša víl ročných období

Víla jari, víla leta, víla jesene a víla zimy sa pohádali. A prečo? Súťažia, ktorá z nich vie tancovať najlepšie. Ach jaj! Táto ich hádka môže spôsobiť naozaj veľký problém. Ak ich hnev neustane, ročné obdobia sa začnú miešať tak, že z toho globálne otepľovanie zbledne závisťou. Obyvatelia Ríše rozprávok z toho budú zúfalí.

Ale tu prichádza na pomoc Ferko Hopsasa, učiteľ tanca v Ríši rozprávok. Jeho plán je prostý no geniálny. Vie, že iba spoločný tanec detí môže zapôsobiť na víly tak, že ukončia svoj spor.

Deti sa raz dva naučia od Ferka tanečné kroky a predvedú ich vílam. Ich vystúpenie očarí víly a tie si uvedomia, že niet krajšieho pohľadu, ako keď spolu tancujú deti s iskrivými očami. Víly ročných období uzavrú mier a s radosťou sa zapájajú do tanca.

Deti za odmenu dostanú špeciálny darček, košík so zázrakmi prírody, ktorý obsahuje symboly ročných období: lupienky kvetov, snehové vločky, zlaté hrozno a zlaté klasy pšenice. To je druhý predmet. Šup s ním do vreca a ide sa ďalej.

 

6. Lúka zemepána Hlupca Otokára

Husiar Maťko sa veru musí s krutým zemepánom porátať a spravodlivo mu vrátiť tých 20 rán palicou, čo mu ráčili zemepán nespravodlivo vyplatiť. 

Nuž ale, aj keď sa fiškus Maťko zemepánovi pomstil, radosť z toho nemá. Jeho zlaté húsky milované sa mu rozgagotali po lese, kde na nich už isto líškam sliny tečú. Potrebuje ich on rýchlo nájsť. Tu by sa pomoc šikovných detí náramne hodila. Hor sa prehľadávať les a zháňať kŕdeľ dohromady!

Maťko daruje deťom za odmenu tretiu čarovnú vec, husie pierko. Vrece sa plní, treba ísť ďalej!

7. Medovníkový Domček baby Jagy

Čo by to bolo za Ríšu rozprávok bez medovníkového domčeka!? A veru tu jeden taký máme. A v ňom babu Jagu aj s jej plánovanou večerou, Jankom a Marienkou. Práve sa tá babizňa deckožravá chystá Janka na lopate strčiť do pece. Janko s Marienkou na ňu skúšajú známu fintu, že oni nevedia, ako si sadnúť na lopatu, lenže táto baba Jaga chodí do knižnice a dobre vie, čo majú decká za lubom. Treba ju prekabátiť inak. Keď si bosorka odskočí po drevo, poprosí Marienka deti o pomoc. Spoločne rýchlo vyrobia z vriec plných slamy bábku, ktorú oblečú do Jankovej vesty a posadia na lopatu. Slabozraká bosorka spokojne šupne vrecového Janka do pece a deti sa len smejú. Keď si uvedomí, že ju zase dobehli, od jedu ju roztrhne a zemní sa na prach.

Janko s Marienkou odmenia deti sladkým perníkom. Štvrtá čarovná vec je vo vreci a zostáva len posledná. Poklad je na dosah!

 

8.  Domček bláznivých dobrých čarodejníc

Bláznivé čarodejnice sú pretekárky. Lenže nie na motorkách, ale na metlách. Lietajú nízko a zbesilo. A pri takom športe sa tu a tam stane nehoda. Čarodejniciam sa polámali metly a kniha kúziel, v ktorej bolo napísané všeopravujúce kúzlo, ako na potvoru zmizla.

No, zmizla. To náš starý známy dúhový čarodej Cyprián Čárimári švihnutím čarovného prútika nechal knihu kúziel zmiznúť. Jedovalo ho, že nízko letiace bosorky mu nivočili bylinkovú záhradku. Aj by bol ochotný knihu naspäť pričarovať, ale najprv chce, aby čarodejnice uhádli tri hádanky.

Čarodejnice však odpoveď nepoznajú. A čo deti? Vedeli by pomôcť? Určite! A za odmenu dostanú piaty predmet, najčarovnejšiu metlu.

A je to! 5 čarovných vecí je vo vreci. Deťom už nič nebráni vydať sa späť k zázračnému mostu a otvoriť truhlu s pokladom. A čo je to za poklad? Veselý tajný list kráľa smiechu Fidibalda II, plný básní, veršovačiek a kúziel, ktoré zaženú každý pochmúrny deň. Listy podpísali všetci obyvatelia Ríše rozprávok, pretože je táto zbierka ich spoločným dielom a darom všetkým deťom, ktoré prišli do ich krajiny a pomohli jej obyvateľom.

 

A či sme prezradili všetko? Stretnú deti počas svojho putovania deti aj Popolušku, Šípkovú Ruženku a Červenú čiapočku? A čo vlka?

Všetko predsa nemôžeme prezradiť.

 

Miesto programu

 

Našu Ríšu rozprávok nájdete na Slovensku v Kolárove.  

Lokality v rámci mesta Kolárovo:

Mestské kultúrne stredisko (palác kráľa II. Fidibalda) – Kostolné námestie 4, 946 03 Kolárovo, Slovensko.

 

Areál vodného mlyna (vchod cez Most zázrakov) – 946 03 Kolárovo, Slovensko, Petőfiho rad 4.

Dopravu do Ríše rozprávok nezabezpečujeme.

 

Galéria

Prihláste svoju skupinu už dnes!