O nás

Programy Ríše rozprávok organizuje Bratislavské Medzinárodné divadlo Meteorit.

Naše divadlo vzniklo v roku 2008 v Bratislave.

Ako?

Na začiatku bol, ako to tak býva, sen. Sen o modernom divadelnom festivale, na ktorom umelci z rôznych krajín vytvoria spoločné dielo.

 

Sen sa stal skutočnosťou v roku 2005, keď sa nám podarilo zorganizovať Medzinárodný festival umenia Meteorit, na ktorom sme uviedli komédiu W. Shakespeara Sen noci svätojánskej. Súčasťou desaťdňového festivalu sa už vtedy po prvý krát stala aj naša Ríša rozprávok, v ktorej sme detským návštevníkom priblížili slovenské, maďarské a české rozprávky. Program bol koncipovaný pre školy a škôlky s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským a spravil radosť viac ako 6000 deťom.

 

Zážitok z tvorby na festivale a zo spolupráce s mladými ľuďmi z rôznych krajín nás priviedol k ďalšiemu snu. Snu o divadle, ktoré poskytuje priestor na medzinárodnú spoluprácu mladých umelcov počas celého roka.

Róbert Csontos – herec, režisér

DETI-ZABAVA-2.jpg
DETI-ZABAVA.jpg

Splnil sa sen?

Áno, aj tento sen sa nám splnil a my sme v roku 2008 premiérou Euripidovej hry Bakchantky otvorili v Bratislave medzinárodné divadlo Meteorit. Naše prvé predstavenie vzniklo v spolupráci slovenských, maďarských, českých a poľských umelcov.

 

Hlavným rojkom, zakladateľom divadla, hercom a režisérom v jednej osobe je Róbert Csontos. Pod jeho vedením divadlo doteraz uviedlo 48 predstavení z veľkej časti realizovaných v medzinárodnej spolupráci a hostilo divadelné i tanečné predstavenia z 12-tich krajín (Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Izrael, Nemecko, Poľsko a iné). Naše inscenácie uvádzame v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku.

 

Naďalej realizujeme aj predstavenie pre deti, ktoré sú našimi najnáročnejšími, ale zároveň aj najvďačnejšími divákmi. Detské predstavenia sú interaktívne, vťahujú deti do deja a umožňujú im stať sa súčasťou predstavenia.

 

Kurzy

Sme hrdí, že už 12 rokov v našom divadle úspešne realizujeme kurzy rozvoja osobnosti pre dospelých aj deti. Divadlo a javisko dokážu zázraky. Skutočná javisková existencia nie je nič iné ako zväčšená verzia toho, čo existuje v živote. Divadlo a javisko nás naučí mnoho vecí. Učí nás existovať, žiť kvalitný život, pomáha nám prekonávať zábrany a pomáha nám spoznávať samých seba.

Ani po založení medzinárodného divadla sme nezabudli na deti. Okrem inscenácií pre dospelých divákov plánujeme v každej divadelnej sezóne aj predstavenia pre deti.

A prečo to robíme? Pretože je to dôležité!

Naším cieľom nie je „len“ poskytnúť divákovi pekný zážitok. Snažíme sa dospelého aj detského diváka primäť premýšľať nad dejom a prežívaním postáv. Úprimne veríme v silu tvorivého procesu a v slobodu, ktorú prináša do života.

Kvalitná dramatická tvorba zásadne prispieva k osobnostnému rozvoju detí. Osvojenie základných pravidiel existencie na javisku – vnímanie a existovanie jeden pre druhého – považujeme za devízu do života každého človeka.

Rok 2023 bol pre nás výnimočný. Ríša rozprávok opäť deťom otvorila svoje brány!

V máji 2023, po dlhých rokoch, opäť ožili naši rozprávkoví hrdinovia v malej maďarskej dedinke vesprémskej župy – Megyer. Začarovali sme tu viac ako 1500 detí do Ríše rozprávok. Séria programov prilákala množstvo záujemcov. Spätná väzba, ktorú sme od detí, ich rodičov a učiteľov dostali bola nadšená, a preto sme sa rozhodli pokračovať.


V roku 2024 sa všetci obyvatelia Ríše rozprávok presťahujú na Slovensko, do Kolárova – malebného mestečka na Žitnom ostrove. Útulné mestečko s jeho vzácnou technickou pamiatkou – Vodným mlynom a mostom, ktorý je považovaný za najdlhší krytý drevený most v Európe, okolité parky a oddychové miesta budú ideálnou kulisou pre Ríšu rozprávok.

Robíme všetko pre to, aby naše kráľovstvo, naša Ríša rozprávok, bola miestom zábavy a smiechu.

Preto sa budeme snažiť. Preto budeme pozorne vnímať. To je dôvod, prečo budeme existovať.

Potrebujeme pekné zážitky!

Róbert Csontos

Medzinárodné divadlo Meteorit

(Foto: Anett Kállai – Tóth)
Pohybovy-workshop-predstavenie-2019.jpg
81002310_2547636315482107_1312973168834510848_n.jpg